Fork me on GitHub

نصب و آماده سازی محیط توسعه ند

قبل از شروع به کار و استفاده از ند، شما باید محیطی برای توسعه آن فراهم کنید. در ادامه روش آماده کردن و نصب ند را فرا خواهیم گرفت.

پیش نیازهای نصب:

ند در سیستم‌ عامل‌های شبه POSIX بهتر از سایر سیستم عامل ها اجرا می‌شود به دلیل اینکه بیشتر توابع درونی ند به طور مسقیم توابع درونی سیستم عامل‌های POSIX را صدا می‌زنند.
این نوع سیستم عامل‌ها شامل Solarix، Linux، Mac OS X و … می‌شوند. پس بهترین حالتی که پیشنهاد می‌شود این است که ند را در این نوع سیستم عامل ها نصب کنید. البته در نسخه‌های جدید ند نسخه ویندوزی نیز ارایه شده است (برای یادگیری نصب ند روی ویندوز به آدرس http://nodejs.ir/blog/nodejs-on-windows مراجعه کنید).

برای نصب ند بوسیله کد منبع یا source code به یک کامپایلر زبان C مثل GCC نیاز دارید. به Python 2.4 و بالاتر نیز نیاز دارید. اگر قصد دارید یک سرور https توسعه دهید به OpenSSL نیز نیاز پیدا خواهید کرد که البته ضروری نیست. می‌توانید برای اطلاعات بیشتر و نصب بسته هایی که در بالا اشاره شد، به سایت های http://openssl.org و http://python.org مراجعه کنید.

در ابونتو با استفاده از دستور

apt-get install build-essential g++ libssl-dev curl git python

می‌توانید ابزارهای مورد نیاز را نصب کنید.

نصب ند در پوشه خانگی (home directory):

برای توسعه و آزمایش برنامه‌های ند پیشنهاد می‌شود ند را در دایرکتوری خانگی سیستم عامل نصب کنید، این کار از پیچیدگی هایی که به هنگام نصب ند بصورت کامل در دایرکتوری های ریشه به وجود می‌آید جلوگیری می‌کند. البته هنگام نصب ند در سرور بهتر است آن در در دایرکتوری های اصلی سیستم عامل نصب کنید تا برنامه‌های شما قدرت بیشتری داشته باشند.

۱- ابتدا ند را از سایت آن دانلود کنید http://nodejs.ir/#download با استفاده از مرورگر یا با استفاده از دستورات زیر:

wget http://nodejs.org/dist/v0.6.8/node-v0.6.8.tar.gz

فایل فشرده دانلود شده را از حالت فشرده خارج کنید و وارد دایرکتوری مربوط به آن شوید.

tar xvfz
node
-v0.6.8.tar.gz
cd node
.v0.6.8

۲- در مرحله بعد شما باید در پوشه خانگی یک دایرکتوری برای نصب ند بسازید.

mkdir $HOME/node

۳- مرحله نهایی کامپایل و نصب ند با استفاده از دستورات configure، make و make install می باشد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در هنگام اجرای روند configure/. با استفاده از سوییچ prefix مسیر نصب ند را مشخص کنید.ابتدا نصب بودن پیش نیازهای ند بررسی می‌شوند اگر مشکلی نبود ند برای کامپایل آماده است.

./configure prefix=$HOME/node

بعد از این مرحله شما می‌توانید ند را کامپایل و نصب کنید.

make
make install

۴- در مرحله بعد باید مسیر نصب ند را در متغیر PATH سیستم عامل ذخیره کنید. هنگام استفاده از دستور node سیستم عامل در مسیرهای دخیره شده در این متغیر به دنبال برنامه اجرایی ند می‌گردد. فایل اجرایی مربوط به ند در دایرکتوری bin در محل نصب ند قرار دارد.
دستور export یک مسیر را در یک متغیر سیستمی دخیره می کند.

export PATH=$HOME/node/bin:${PATH}

ما دستور export را در فایل bashrc. که در دایرکتوری خانگی کاربر است دخیره می‌کنیم تا در هنگام لاگین اجرا شود.

echo 'export PATH=$HOME/node/bin:${PATH}'  >> $HOME/.bashrc

کاربرانی که سیستم عامل آن‌ها به جای bashrc. از فایل cshrc. استفاده می‌کنند می‌توانند از دستور زیر استفاده کنند:

echo 'export PATH=$HOME/node/bin:${PATH}'  >> $HOME/.cshrc

نصب ند در دایرکتوری اصلی سیستم عامل(root permision)

این روش هنگام نصب در سرور پیشنهاد می گردد. برای اینکار در هنگام اجرای روند configure/. نیازی به استفاده از سوییچ prefix نیست و ند به صورت پیشفرض در مسیرusr/local/ نصب می شود.

تفاوت دیگر این است که دستور make inatall باید با اجازه مدیر سیستم اجرا شود.

sudo make install

در این روش از آنجایی که فایل اجرایی node در مسیر usr/local/bin/ قرار می‌گیرد و مسیر تمام فایلهای این مسیر هنگام بووت در متغیر PATH سیستم عامل قرار می گیرد، نیازی به اضافه کردن مسیر آن به فایلهای bashrc. و یا cshrc. وجود ندارد.

نصب npm

به این مقاله مراجعه کنید: معرفی و نصب NPM