جامعه ند

با وجود جوان بودن Node.js، جامعه آن بسیار بزرگ و متشکل از افراد خلاق و دوست داشتنی است. در اینجا سعی کرده ایم بهترین فروم های مرتبط را معرفی و کمی هم در مورد جامعه ند فارسی صحبت کنیم.

گاهنامه ها

How To Node مشتمل بر تعداد زیادی از مقالات کاربردی در رابطه با ند است. Planet Node یک aggregator برای وبلاگ های مرتبط با ند است. Nodeup پادکست های هفتگی در ارتباط با آخرین اخبار جامعه ند منتشر می کند. وبلاگ جامعه ند فارسی هم به نشانی nodejs.ir/blog در خدمت شماست!

گیتهاب

گسترش ند به صورت متن باز در مخزن nodejs در گیتهاب صورت می پذیرد. معمولاً کامنت‌های مرتبط با هر commit پر از بحث های داغ در ارتباط با کدنویسی و گسترش هسته ند است. صفحات ویکی مخزن منابع خوبی برای شروع کار با ند در اختیار شما قرار می دهد. حتماً به صفحات پروژه‌ها، برنامه‌ها و شرکت‌های استفاده کننده از ند و همچنین لیست بلندبالای ماژول‌های نوشته شده مراجعه کنید! بسیاری از این ماژول‌ها در npm نیز منتشر شده اند.

باگ‌ها و مشکلات به آدرس https://github.com/joyent/node/issues گزارش داده می‌شوند. همچنین از مشارکت شما در رفع مشکلات استقبال می‌گردد. برای اطلاع از نحوه مشارکت در گسترش ند به راهنمای مشارکت مراجعه کنید.

Mailing Lists

دو Mailing List اصلی برای ند در نظر گرفته شده است: یکی مربوط به کاربران که در آن به معرفی ماژول‌ها و بحث و تبادل نظر پیرامون ند و ... پرداخته می‌شود. دیگری Mailing List مربوط به توسعه هسته ند است که در مورد طراحی داخلی ند و ویژگی‌های آینده آن بحث می‌شود.

جامعه ند فارسی نیز دارای یک Mailing List به آدرس http://groups.google.com/group/nodejs-fa می‌باشد که در آن به بحث و تبادل نظر در ارتباط با ند می‌پردازیم.

IRC

برای چت کردن در مورد ند به آدرس irc.freenode.net، کانال #nodejs مراجعه کنید. می توانید از کلاینت IRC استفاده کنید و یا از برنامه تحت وب freenode استفاده نمایید. Felix Geisendorfer از اعضای هسته اولیه ند، لاگ روزانه IRC را نگهداری می کند.

کنفرانس ها

NodeConf سلسله کنفرانس‌های اصلی ند در ایالات متحده است که توسط Mikeal Rogers مدیریت می‌شود. گروه کاربران ژاپنی ند هم کنفرانسی تحت نام NodeFest برگزار می‌نمایند. کنفرانس NodeCamp.de نیز آلمان توسط Rails Love برگزار می‌شود. کنفرانس ایتالیایی ند هم در این لیست جای می‌گیرد. کنفرانس Node Summit کنفرانسی است که متمرکز بر استفاده ند در شرکت‌های بزرگ است و در سانفرانسیسکو برگزار می‌شود. البته در کنفرانس JSConf که کنفرانس اصلی Javascript است ارائه‌هایی در خصوص ند وجود دارد.

جامعه ند فارسی

و اما جامعه ایرانی ند! این گروه هنوز در اول راه است. سعی کرده‌ایم همگام با جامعه جهانی ند قدم برداریم و از تکنولوژی روز عقب نمانیم. بنابراین تلاش کردیم سایت فارسی ند را به روز و تر و تازه نگهداریم. چندین بار نام جامعه فارسی و سایت فارسی ند در کنفرانس‌های بین المللی و از زبان سازنده ند برده شد و مورد تشویق قرار گرفت.

این سایت و وبلاگ مربوطه به صورت گروهی مدیریت می‌شود و افراد علاقه‌مند می‌توانند مقالات خود را برای ما ارسال نمایند تا با نام خودشان در وبلاگ درج شود. علاوه براین از هر نوع اصلاح و ویرایش که منجر به بهبود سایت گردد استقبال می‌کنیم. اطلاعات بیشتر راجع به نحوه مشارکت را در این صفحه ببینید. با عضویت در Mailing List گروه، نظرات و پیشنهادات خود را مطرح نمایید و در بحث‌ها مشارکت کنید.